Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vložení vozidla do účetnictví firmy

4. 2. 2011

Kdy je tedy vhodné k vložení obchodního majetku znalecký posudek?

Problematiku se pokusím přiblížit na následujích dvou případech.

Případ 1

Vložení automobilu do obchodního majetku až následně po jeho pořízení.

 

Pokud mezi pořízením a vkladem do obchodního majetku uplynula doba kratší než 1 rok, ocenění se provede pořizovací cenou, nebo reprodukční pořizovací cenou (reálná obvyklá cena daného automobilu k datu vkladu do obchodního majetku). Znalecký standard nezná pojem reprodukční cena, kterým operuje účetní zákon, ale cenu obecnou, která je výsledkem znaleckého posudku.
 

Pokud mezi dobou pořízení majetku a jeho vkladem do majetku firmy uplynul více jak jeden rok, vaše účetní firma by vás měla požádat o doložení ceny znaleckým posudkem, aby nemohly vzniknout pochybnosti o skutečné ceně automobilu v době vkladu. 

Závěr: Pokud chcete uplatňovat odpisy (předpokládejme, že současná cena auta je vyšší, než 40 tis. Kč), pak je třeba stanovit reprodukční pořizovací cenu (§29/1/d) zákona o daních z příjmů) znaleckým posudkem.
 


Případ 2

Prodání vozidla z obchodního majetku firmy

 

Pokud prodáváte vozidlo přes autobazar, nebo přes prodejnu, kde si kupujete svůj nový vůz, opět stačí běžný účetní doklad. Pokud se však jedná o prodej vozidla přímo z firmy, například zaměstnanci, nebo rodinnému příslušníku, doporučuje se pro zajištění transparentnosti celé operace znalecký posudek, který doloží, že vozidlo např. nebylo prodáno pod cenou a nedošlo tak k daňovému úniku.

Firmy, pro které je čisté renomé na trhu důležité, nebo hospodaří se svěřenými prostředky (např. příspěvkové organizace) si zadávají znalecký posudek pokaždé, když vypisují auto z majetku firmy.