Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanovení výše škody na vozidle

12. 1. 2009

Soudní znalec často vypracovává znalecký posudek stanovující výši hmotné škody na vozidle pro Policii ČR. Výše škody je totiž zákonem strukturována do kategorií, podle kterých stanovuje jakým způsobem se bude způsobená škoda posuzovat, např. jestli se jedná o přestupek, nebo trestný čin.

Tato forma znaleckého posudku se též uplatní v občanskoprávních sporech při poškození motorového vozidla cizí osobou, stanovení výše náhrady při odcizení celého vozidla, nebo jeho částích, či ve sporech v pojistných událostech.

Dalším užitečnou informací, kterou se z posudku dozvíme, je rentabilita opravy. Zde znalec, buď jako součást znaleckéhu posudku nebo jednodušší formou odborného vyjádření, porovnává cenu opravy a hodnotu motorového vozidla.

Krátce o metodologii
Pokud je vozidlo nebo vrak k dispozici, znalec jej prohlédne a popíše.

Při vypracování posudku se provádějí následující úkony:
 

  • Prohlídka vozidla a popis poškozených částí.
  • Stanovení ceny vozidla před poškozením.
  • Stanovení ceny opravy (cena materiálu zjištěná např. dle katalogu Eurotax a cena práce, která vychází z počtu normohodin a sazby autorizovaného servisu).
  • V případě nerentability opravy (kdy cena opravy je vyšší než cena vozidla před poškozením "totální škoda"), se cena stanoví výpočtem z rozdílu ceny vozidla před poškozením a ceny zbytku.
  • Konečná výše škody se provádí úvahou, zda provedenou opravou dojde k znehodnocení (u vozidla, které je krátce v provozu), nebo zhodnocení vozidla opravou (u staršího vozidla).
     

Výše škody se většinou stanoví k datu jejího vzniku.

 

Náhledy fotografií ze složky Smutný konec krásných vozů